Sdílená zóna a konec sdílené zóny
Vizuálně se dopravní značka podobá značce Obytná zóna či Pěší zóna. Stejně jako v obytné zóně, i ve sdílené zóně lze jet maximální rychlostí 20 kilometrů v hodině. V obou případech při vyjíždění ze zóny musí všichni účastnicí dát přednost v jízdě všem účastníkům silničního provozu.
Zásadní rozdíl je v tom, že ve sdílené zóně je značkou vymezená prostor určený všem – od chodců, přes cyklisty, motorkáře, řidiče automobilů až po autobusy a dopravní prostředky hromadné dopravy. Ve sdílené zóně neexistuje chodník, cyklostezka či vyznačená cesta pro auta. Všichni účastníci jsou si rovni. Ve sdílené zóně de facto platí všeobecná pravidla silničního provozu s důrazem na ohleduplnost. Jediným „nadřazeným“ prostředkem je tramvaj. Ta má i zde přednost. Česko se inspirovalo zahraničí, kde sdílené zóny fungují řadu let.
P + D
V překladu zkratka znamená zaparkuj a řiď, jeď. Taková parkoviště by měla v budoucnu sloužit především sdíleným automobilům či pro sdílené cesty. Řidiči zde odstaví své vozy a následně pokračují dále společnou sdílenou jízdou, nebo sdíleným automobilem. V Česku se už nyní lze setkat s označením parkovišť P + R (znamená zaparkuj a jeď) – tyto odstavné plochy slouží pro cestující, kteří zde ponechají své auto a následně pokračují městskou hromadnou dopravou. Setkat se lze i s označením K + R (kiss and ride – polib a jeď). Takovou značkou bývají označována místa, kde řidič krátkodobě zastaví pro výstup či nástup lidí a poté odjíždí.
Bezpečný odstup
Značka Bezpečný odstup se již na silnicích v Česku objevuje od roku 2019. Je vždy doplněná příslušným vodorovným dopravním značením. Nyní se zlepšuje znázorňovaná grafika. Zatímco dříve na značce bylo vyobrazeno jedno vozidlo a za ním dvě šipky, nyní jsou dvě šipky mezi dvěma auty. Odkazují přitom na pravidlo minimální bezpečné vzdálenosti dvou vteřin – od špičky přední šipky po patu druhé šipky při nejvyšší dovolené rychlosti za běžných podmínek. Česko se inspirovalo v Rakousku a Německu.
Návěst pro cyklisty
Dopravní značka na žlutém podkladu má informativní charakter. Dává vědět například o směru a čísle cyklistické trasy, o jejím průběhu v místě křížení nebo křižovatky a podobně.
Sanitace hygienického zařízení obytných automobilů a obytných přívěsů
Od dob pandemie koronaviru, kdy bylo omezeno hromadné cestování, vzrostl zájem o dovolené strávené v obytném voze. Dopravní značka označuje místo, kde může majitel obytného auta nebo přívěsu vyprázdnit toaletu, vypustit použitou vodu a podobně.
Sanitace hygienického zařízení obytných automobilů a obytných přívěsů
Kromě zmíněné dopravní značky ministerstvo dopravy vydává také speciální symbol.
Elektromobil
S postupným nástupem ekologické dopravy přibývá na tuzemských silnicích elektromobilů. Nový piktogram má podle ministerstva dopravy usnadnit hledání nabíjecího místa či parkování. Použit jej bude možné na svislé i vodorovné dopravní značení.
Elektrokoloběžka
Stejně jako u nového piktogramu elektromobil i tento se zobrazením elektrokoloběžky má upozorňovat na nabíjecí místo či místo k parkování. Požít jej lze na svislé i vodorovné dopravní značení.
Jak nebezpečné jsou silnice v Česku? Odpovídá dopravní expert:
Jízdní pruh pro cyklisty
Značka vyznačuje pruh nebo stezku pro cyklisty. Symbol jízdního kola může být v odůvodněných případech doplněný zmenšenou směrovou šipkou nebo šipkami.
Terénní sociální služba
Označení vozidla poskytovatele terénních sociálních služeb. Podobné označení využívají již nyní lékaři ve službě či pracovníci domácí zdravotní péče.